Jak získat přednostně letenky od Vaší letecké společnosti aneb k čemu slouží bonusové programy?

Jak získat přednostně letenky od Vaší letecké společnosti aneb k čemu slouží bonusové programy?

Téměř každý slyšel o tzv. věrnostních programech leteckých společností nebo bonusových programech pro cestující, kteří často létají. Mnoho dopravců nabízí svým cestujícím připojit se k programu, stát se stálým zákazníkem a získat tak za to řadu privilegií oproti ostatním cestujícím. Nejdůležitější z nich je možnost získat přednostně prémiovou, čili "bezplatnou" letenku.

Jak tento systém funguje? Po registraci bude klientovi otevřen jeho osobní účet, ve kterém jsou uvedeny bonusy nebo míle za každých absolvovaný let. To je zvláště výhodné pro ty, kteří často cestují na dlouhé vzdálenosti, protože čím více bonusů získáte, tím více odměn budete moci za ně získat. Pokud vezmeme v úvahu, že téměř ke každému věrnostnímu programu se můžete připojit zdarma, pak vlastně vůbec nemáte co ztratit. Platíte pouze letecké společnosti svojí věrností.

 

Jaké výhody přináší účast v bonusových programech? 

Nejprve si musíme uvědomit, jaké statusy účasti v programu bývají, protože počet výhod závisí právě na nich. Nejprve cestující obdrží výchozí stav a má právo získávat bonusy a za ně obdržet prémiové letenky, nebo získat letenku v business třídě za cenu ekonomické. Kromě toho budete vždy informováni o speciálních nabídkách a akcích vaší letecké společnosti a budete je moci využívat (některé akce jsou započítány pouze do věrnostního programu).

Výsady a výhody pro cestující stanovuje každý dopravce samostatně, takže se v různých leteckých společnosti bude účtován. Ale nejčastěji jsou klientům na výchozí úrovni nabízeny tyto výhody. Za všechny lety s vaší leteckou společností se kromě běžných kilometrů započítávají také takzvané kvalifikační míle. Právě ty mají vliv pouze na stav účasti v programu. Takže pomocí častého létání zvýšíte stav své účasti a získáte více privilegií. Mezi nimi se obvykle nabízejí následující: zvýšení hmotnosti bezplatně přepravovaných zavazadel (obvykle od 5 do 20 kg, v závislosti na letecké společnosti a na stavu účasti), přednostní odbavení, uvedení na palubu letadla, zpracování a výdej zavazadel, volný vstup do čekáren business-třídy a mnohé další. 

Odkud se berou ty míle?

Klient může začít vydělávat míle ihned po vstupu do programu. Nejčastějším způsobem je samo létání. Při rezervaci a registraci na let musí cestující uvést své členské číslo a poté, až bude let dokončen, budou míle připsány na účet. Zbytek je jednoduchý: čím více létáte, tím více mílí získáte. Aby se zabránilo nedorozuměním, je třeba pečlivě uchovávat palubní vstupenky. Na hodnotu získaných mílí má vliv celá řada různých faktorů. Jsou to například podmínky leteckých společností, tarif a třída letenky, vzdálenost, kterou jste překonali, účast na akcích dopravce a tak dále. Přesný počet mil může být vypočten pouze na webu vašeho dopravce.

Kromě toho každá letecká společnost spolupracuje s mnoha dalšími společnostmi. Za prvé to bývají další partnerské dopravní společnosti a letecké aliance, pokud je vaše letecká společnost rovněž jejich členem. To se týká rovněž hotelových řetězců, cestovních kanceláří, autopůjčoven a dalších subjektů, s jejichž pomocí je rovněž možno získat míle na účet, s výjimkou kvalifikačních. Možná nejrozšířenějším způsobem, jak od partnerů získat míle, je použití společné značkové bankovní karty. O kreditních kartách, vydaných společně s věrnostním programem Aeroflot Bonus, slyšel každý. Pomocí této karty zákazník získá míle za každý nákup, což je velmi pohodlné.

Řekněme, že jste už našetřili určité množství mil na svém účtu – co s nimi dělat? 

 Prémiové letenky a jiné odměny od vaší letecké společnosti

Prémiová letenka má svojí hodnotu v mílích a z toho důvodu musí být pro její získání na účtu dostatečný počet bonusů. V závislosti na letecké společnosti, cílové destinaci, vzdálenosti a na dalších faktorech, se budou pozměňovat také počty mil, potřebných k tomu, aby bylo možno získat prémiovanou letenku. Tato čísla lze vypočítat na webových stránkách vašeho věrnostního programu, kde lze zároveň vyřídit prémiovanou letenku. Nezapomeňte, že mílemi lze zaplatit jen tarif letenky, všechny poplatky jsou hrazeny zvlášť. 

 

Jen tak můžete získat i další odměny. Například nakoupit zboží, nebo zaplatit za služby partnerských společností svého dopravce: pronájem automobilů, pronájem hotelového pokoje, a další.